Activități desfășurate la Biblioteca Județeană "Petre Dulfu", 12 - 16 februarie 2018

12 Februarie 2018 23
Luni, 12 februarie

ora 15, Salonul Artelor (Cabinetul de medalistică)

Va avea loc vernisajul expoziţiei personale de fotografie intitulate „Obiectiv”, a elevului Dragoş Tarţa de la Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”. Expoziţia conţine 25 de fotografii de peisaj şi va putea fi vizitată la Salonul Artelor, în perioada 12-22 februarie 2018.

ora 17, Salonul Artelor

Va avea loc vernisajul expoziţiei de pictură de grup „Valorificări cromatice”, a studenţilor de la masteratul „Valori plastice și reflexive ale imaginii în pictura contemporană”, din cadrul Universității Tehnice Cluj-Napoca, Centrul Nord din Baia Mare, care vor expune creații personale ale picturii de șevalet, cu o tematică variată: natura, abstracționismul și portretul. Expoziţia va putea fi vizitată la Salonul Artelor, în perioada 13-23 februarie 2018.

Expun: Abrihan Sandrina, Balogh Robert, Ciordaş Gabriela, Daubner Carmen, Mitre Marius, Opriş Alin, Pop Mihaela, Săsăran Dana.

Curator: conf. univ. dr. Kovacs Bertalan.

ora 17, Holul Secţiei pentru copii

Vernisajul expoziţiei personale de desene intitulate „Personaje din universul meu”, a elevei Motica Anamaria de la Colegiul de Arte, cls. a V-a C. Profesori îndrumători: Mihai Tirică şi Cristina Cucu.

Activităţi extra muros din săptămâna 12 – 17 februarie 2018

În săptămâna 12-16 februarie, în cadrul programului „Covorul povestitor prin lume călător”, „Covorul povestitor” al Bibliotecii Judeţene „Petre Dulfu” va călători în judeţ, împreună cu bibliotecarele Secţiei pentru copii, după următorul program:

Luni, 12 februarie
Şcoala Gimnazială „Nichita Stănescu”

Bibliotecara Amalia Talpoş va prezenta „Manuşa” elevilor din clasele I A (înv. Diana Dorca-Mărginaş), I B (înv. Marinica Marinescu) şi I C (înv. Laura Ciociu) de la Şcoala Gimnazială „Nichita Stănescu” (director Dora Soponar).

Marţi, 13 februarie
Şcoala Gimnazială „Dr. Victor Babeş”

Bibliotecara Mara Popovici va dezvălui elevilor din clasele I A (înv. Aurelia Pop) şi I B (înv. Parmena Maroşan) de la Şcoala Gimnazială „Dr. Victor Babeş” (director Simona-Ioana Marcu), povestea din covorul „Poveste de iarnă”.

Miercuri, 14 februarie
Grădiniţa şi Şcoala Gimnazială Sălsig

Bibliotecarele Paula Roman şi Ioana Ţiplea vor poposi cu covoarele povestitoare „Sticletele” şi „Cele patru colţuri” la Grădiniţa şi Şcoala Gimnazială Sălsig (director Ioana Zah), educatoare Adina Lazăr, Adriana Ciocean, cls. pregătitoare (înv. Luca Lucian), cls. I (înv. Denisa Dărăban), cls. a II-a (înv. Elena Cirţiu), cls. a III-a (înv. Alina Pop), cls. a IV-a (înv. Viorel Taloş), bibliotecar Loredana Chiş.

Miercuri, 14 februarie
ora 18, Galeria de Artă UAP Baia Mare

Dr. Teodor Ardelean, directorul Bibliotecii Judeţene „Petre Dulfu”, va lua parte la vernisajul expoziţiei de ceramică a artistei Elena Veronica Vancea, organizat de Uniunea Artiştilor Plastici (UAP) din România, filiala Baia Mare, şi Asociaţia „Ars Transsilvaniae” România. Expoziţia va fi deschisă în perioada 14-26 februarie 2018.

Joi, 15 februarie
Şcoala Gimnazială „Octavian Goga”

Bibliotecara Casilda Mare va prezenta covorul „Ridichea uriaşă” copiilor de la Şcoala Gimnazială „Octavian Goga” (director Ramona-Ana Dabija), cls. I A (înv. Elena Pustai Codreanu) şi I B (Anca Bărbos).

Vineri, 16 februarie
Şcoala Gimnazială Nr. 18

Bibliotecara Laura Zah va duce elevilor din cls I A (înv. Helga Maghiari) şi I B (înv. Sanda Mureşan) de la Şcoala Gimnazială Nr. 18 (director Simona Cosma), covorul povestitor „Sticletele”.

De asemenea, în această săptămână vor fi prezentate de către bibliotecare serviciile de bibliotecă oferite elevilor atât în timpul anului şcolar cât şi pe perioada vacanţelor.