Agenda evenimentelor culturale, din săptămâna 15 – 20 ianuarie 2018, desfășurate la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu”

Oaspetele bibliotecii: Pr. dr. George Nicoară, coordonator al Departamentului pentru Cultură din cadrul Episcopiei Greco-Catolice de Maramureş;

Luni, 15 ianuarie

ora 11, Fondul Documentar al Academiei Române

“Sub semnul lui Eminescu”: manifestare cultural-artistică închinată poetului Mihai Eminescu, la 168 de ani de la naştere.

Despre personalitatea poetului vor vorbi cercetătorii ştiinţifici: dr. Florian Roatiş, dr. George Achim şi dr. Ştefan Vişovan, iar un grup de elevi de la Colegiul de Arte Baia Mare va interpreta melodii pe versuri din lirica eminesciană.

Luni, 15 ianuarie

ora 11, Fondul Documentar al Academiei Române

Moderator: dr. Teodor Ardelean, directorul Bibliotecii Judeţene „Petre Dulfu”.

ora 13, Sala de conferinţe

Departamentul pentru Cultură al Episcopiei Greco-Catolice de Maramureş în colaborare cu Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” şi Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Baia Mare organizează a doua ediţie a conferinţei „Eminescu. Spiritualitatea şi căutările sale”.

Intervin: poetul Gheorghe Pârja, pr. dr. George Marius Nicoară.

Cu această ocazie va avea loc un moment artistic susţinut de elevii Colegiului Naţional „Mihai Eminescu” din Baia Mare.

Marţi, 16 ianuarie

ora 17:30, Salonul Artelor

Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” şi Asociaţia „Millennium” Baia Mare vă invită la vernisajul expoziţiei de fotografie „Comorile României”, a artistului fotograf Tudorel Ilie. Expoziţia este dedicată Anului European al Patrimoniului Cultural – 2018 şi Centenarului Marii Uniri de la 1918, va putea fi vizitată la Salonul Artelor, în perioada 16 – 27 ianuarie 2018 şi va parcurge un itinerariu ce va cuprinde oraşe din ţară şi străinătate.

Evenimentul face parte din Festivalul Internaţional de Fotografie „Carol Pop de Szathmari”, ediţia a VI-a.