Agenda evenimentelor culturale din săptămâna 25 – 30 decembrie 2017 la Biblioteca Județeană Petre Dulfu

27 Decembrie 2017 87

Luni, 25 decembrie şi marţi, 26 decembrie 2017, în conformitate cu dispoziţiile legale în vigoare, Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” a fost închisă.

Miercuri, 27 decembrie

ora 13, Fondul Academiei Române

Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” Baia Mare organizează un moment de evocare a personalităţii şi activităţii academicianului Ionel Valentin Vlad (22 septembrie 1943 – 24 decembrie 2017), preşedintele Academiei Române.

Joi, 28 decembrie

ora 17, Salonul Artelor

Va avea loc vernisajul „Salonului de iarnă” al membrilor Asociaţiei Artiştilor Plastici (AAP) „Alexandru Şainelic” Baia Mare. Vor fi expuse lucrări de pictură, sculptură, grafică.

Prezintă: dr. Ştefan Mariş, director CJCPCT Maramureş.

Expoziţia este organizată de AAP „Alexandru Şainelic” în colaborare cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Maramureş şi Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” şi poate fi vizitată în perioada 28 decembrie 2017 – 13 ianuarie 2018.