Cerere de propuneri de proiecte 2017 pentru combaterea radicalizării - Fondul pentru Securitate Internă

27 Decembrie 2017

Comisia Europeană a deschis la 30 noiembrie 2017 cererea de propuneri de proiecte „Acțiune de sprijin pentru activităţi care vizează combaterea radicalizării″, Fondul pentru Securitate Internă, componenta cooperare polițienească.

Strategia de securitate internă a Uniunii Europene, adoptată de Consiliu în februarie 2010, instituie o agendă comună pentru abordarea provocărilor comune de securitate și identifică următoarele obiective strategice relevante pentru perioada 2010-2014: prevenirea terorismului și abordarea radicalizării și a recrutării, pentru a spori nivelul de securitate al cetățenilor și al companiilor în spațiul cibernetic și rezistența Europei în fața crizelor și dezastrelor. Pentru a promova punerea în aplicare a Strategiei de securitate internă și pentru a se asigura că aceasta devine o realitate operațională, a fost înființat Fondul pentru securitate internă.

Eligibilitate: autorități publice de la nivel local, regional și național, entități private; entitățile private orientate spre profit nu pot participa la proiect decât în parteneriat cu o autoritate publică

Buget: 3.000.000 €

Data limită pentru depunerea aplicațiilor: 15 martie 2018

Detalii sunt prezentate în anexă.

Informare din partea Serviciului Promovare Proiecte – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.