Cerere de propuneri de proiecte 2017, programul "COSME" 2014-2020 - Mediator în achizițiile publice de inovare

23 Octombrie 2017

Comisia Europeană a deschis recent cererea de propuneri de proiecte 2017 „Mediator în achizițiile publice de inovare″ – proiect pilot, „Programul pentru competitivitatea întreprinderilor şi IMM-urilor″ (COSME) 2014-2020.

Obiectivul general al prezentei cereri de propuneri: este crearea unui mediator (broker) în achizițiile publice de inovare care să reunească și să faciliteze legăturile comerciale dintre cumpărătorii publici, furnizorii de inovare (cu accent special pe IMM-uri și întreprinderile nou înființate de tip start-up), investitori și cercetători.

Achiziția Publică de Inovare (IPP – acronim în engleză): se referă în general la orice achiziție publică care are unul sau ambele aspecte:
  • cumpărarea procesului de inovare;
  • cumpărarea rezultatelor inovației.

Eligibilitate: autorităṭi locale, regionale ṣi naṭionale, organizaṭii non-profit, publice sau private, universităṭi/instituṭii de educaṭie, centre de cercetare, companii, etc.

Buget: 600.000 €; se poate acorda maximum 90% cofinanṭare

Data limită pentru depunerea propunerilor: 21 noiembrie 2017.

Informare din partea Serviciului Promovare Proiecte – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..