Cerere de propuneri de proiecte 2017/proiecte pilot „Educația privind mass-media pentru toți”

31 Octombrie 2017

Comisia Europeană, prin intermediul Direcției Generale „Rețele de Comunicare, Conținut şi Tehnologii”, a lansat cererea de propuneri de proiecte 2017 – proiecte pilot privind sprijinirea inițiativelor orientate către dezvoltarea abilităţilor cetățenilor faţă de conţinutul comunicat de mass-media.

Obiectivul: este de a testa acțiunile inovatoare menite să sporească capacitatea cetățenilor de a gândi critic cu privire la conținutul pe care îl primesc prin mijloacele de comunicare socială, inclusiv conținutul provenit din mass-media tradițională. Este importantă creșterea gradului de conștientizare a utilizatorilor cu privire la veridicitatea informațiilor on-line și, în același timp, promovarea unei utilizări mai responsabile a internetului, dar și pentru a testa fezabilitatea și utilitatea unor astfel de acțiuni.

Eligibilitate: orice entitate, privată sau publică, constituită legal pe teritoriul UE: organizații ale societății civile; autorități locale/regionale; universități/instituții de educație și formare, școli; agenții, etc.

Buget: 500.000 €, cofinanțare de până la 60% și maximum 200.000 €/proiect

Termenul-limită pentru depunerea aplicațiilor: 8 decembrie 2017

Informare din partea Serviciului Promovare Proiecte – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.