Cerere de propuneri de proiecte mixtă, Mecanismul pentru Interconectarea Europei (MIE), Transport, 2017

26 Octombrie 2017

Direcția Generală Mobilitate şi Transporturi a Comisiei Europene a deschis recent cea de-a doua perioadă pentru depunerea aplicațiilor la cererea de propuneri mixtă 2017 – programul „Mecanismul pentru Interconectarea Europei” (MIE), componenta Transport - pentru acordarea de granturi în conformitate cu prioritățile şi obiectivele definite în programul multianual de lucru.

Obiective specifice:
  • eliminarea blocajelor, construirea conexiunilor care lipsesc și, în particular, îmbunătățirea tronsoanelor transfrontaliere;
  • asigurarea unor sisteme de transport durabile și eficiente pe termen lung, în vederea pregătirii fluxurilor de transport viitoare preconizate, precum și trecerea la tehnologii de transport inovatoare, cu emisii reduse de carbon și eficiente din punct de vedere energetic, optimizând siguranța;
  • optimizarea integrării și a interconectării modurilor de transport și sporirea gradului de interoperabilitate a serviciilor de transport, cu asigurarea totodată a accesibilității infrastructurilor de transport.

Eligibilitate: state membre, entități publice și private, inițiative comune și organizații internaționale dacă au acordul statului membru din care fac parte

Bugetul indicativ: 1 miliard euro

Termenul limită pentru depunerea propunerilor: 12 aprilie 2018 (ora 17.00 la Bruxelles).

Informare din partea Serviciului Promovare Proiecte – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..