Cereri de propuneri de proiecte 2017, programul european "Orizont 2020" - Dezvoltare Durabilă

17 Noiembrie 2017

Comisia Europeană a deschis recent o cerere de propuneri de proiecte în cadrul programului „Orizont 2020″, componenta „Provocări societale”.

Titlul cererii: „Să facem economia mai verde, în conformitate cu Obiectivele de Dezvoltare Durabilă (ODD)”

Obiectiv: Acest apel se concentrează pe trecerea la o economie mai ecologică, mai eficientă din punctul de vedere al resurselor și mai rezistentă la schimbările climatice, în armonie cu mediul natural, demonstrând un angajament ferm de a sprijini Obiectivele Dezvoltării Durabile (ODD) adoptate de către Națiunile Unite.

Tematici:
  • CE-SC5-03-2018: „Demonstrarea dezvoltării urbane sistemice pentru orașe circulare și regenerative” (acțiuni de inovare – IA, acronim în engleză) – buget 39.000.000 €
  • SC5-19-2018: „Rețea internațională pentru promovarea inovației și diplomației în domeniul patrimoniului cultural” (acțiune de coordonare și sprijin – CSA, acronim în engleză) – buget 7.700.000 €

Eligibilitate ṭări/regiuni: state membre ale UE, țări asociate la program, organizații internaționale

Informare din partea Serviciului Promovare Proiecte – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..