Programul Romania–Ucraina 2014-2020 a lansat primele două apeluri de propuneri de proiecte

20 Decembrie 2017
Ministerul Dezvoltarii Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene, în calitate de Autoritate de Management, a lansat în data de 18 decembrie 2017, două apeluri de propuneri de proiecte pentru Programul Operational Comun România- Ucraina 2014-2020.

Apelul 1 se adresează proiectelor HARD (proiecte a căror componentă de infrastructură depășește 1 000 000 euro), iar alocarea financiară totală disponibilă este 19 100 000 euro.

Apelul 2 se adresează proiectelor SOFT (proiecte care nu includ componentă de infrastructură sau a căror componentă de infrastructură are o valoare mai mică de 1 000 000 euro), iar alocarea financiară totală disponibilă este 17 000 000 euro.

Data limită pentru depunerea on-line a aplicațiilor este 3 mai 2018, ora 16:00. Aplicațiile vor fi depuse și în format de hârtie.

Informații despre pașii de urmat pentru depunerea aplicațiilor, prioritățile vizate de apeluri, valoarea maximă a finanțărilor acordate precum și regulile de eligibilitate sunt prezentate în pachetele de aplicație disponibile pe site-ul programului: http://www.ro-ua.ro-ua-md.net/en

Persoanele interesate pot adresa Secretariatului Tehnic Comun și/ sau oficiilor antenă din Ucraina întrebări cu privire la aceste apeluri până cel târziu la data de 12 aprilie 2018, la datele de contact indicate pe site-ul Programului. Răspunsurile la întrebări vor fi publicate în secțiunea Întrebări Frecvente (FAQ).

PROGRAMUL OPERAȚIONAL COMUN ROMÂNIA–UCRAINA 2014-2020