Propunere de proiect, programul Erasmus+, Collège Notre Dame, Franţa

25 Octombrie 2017

„Collège Notre Dame”, școala preuniversitară din localitatea Marvejol, regiunea Occitanie, Franţa, caută parteneri interesați să participe la un proiect în cadrul cererii „Erasmus+″, acțiunea-cheie 2: „Cooperare pentru inovare şi schimb de bune practici″.

Componenta: „Parteneriate strategice”

Liderul de proiect: Collège Notre Dame, Franţa Proiectul ar trebui să se concentreze pe tema albinelor în contextul conservării mediului, cetățeniei active, patrimoniului moștenit, etc. Scopul este de a analiza atât situația actuală, dar şi provocările viitoare. Școala are deja posibilitatea de a crea un parteneriat cu o asociație locală ("Le Clos du Nid") care se implică în integrarea persoanelor cu handicap, inclusiv prin activităţi de apicultură.

Parteneri căutați: şcoli europene de nivel preuniversitar interesate de subiect

Data limită pentru parteneriat: Decembrie 2017

Data limită pentru trimiterea aplicaţiei: Martie 2018

Contact: Myriam GIBELIN, profesor de biologie tel: +33 6 72 96 72 54, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Informare din partea Serviciului Promovare Proiecte – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..