Managementul pentru un aer mai curat în zona transfrontalieră România - Ucraina CLAMROUA

02 Martie 2015 1168
Proiect finanţat prin Programul ENPI CBC 2007-2013, prioritatea 2.1 – Protecţia mediului, managementul şi utilizarea durabilă a resurselor naturale.

Obiectivele specifice ale proiectului:
  • Crearea unei reţele integrate în zona transfrontalieră România – Ucraina pentru monitorizarea calităţii aerului în scopul îmbunătăţirii acestuia şi al susţinerii dezvoltării durabile în zonă;
  • Dezvoltarea cooperării transfrontaliere în domeniul managementului calităţii aerului, al monitorizării şi informării publice;
  • Elaborarea Planului de Menţinere a Calităţii Aerului în judeţul Maramureş conform legislaţiei naţionale care transpune Directiva 2008/50/EC a Parlamentului European şi a Consiliului din 21 mai 2008 privind calitatea aerului ambiental şi un aer mai curat în Europa.
Buget proiect: 195.505,62 euro

Perioada de implementare: septembrie 2013 - februarie 2015

Proiectul a propus să evalueze calitatea aerului în zona transfrontalieră prin crearea unei reţele de monitorizare a calităţii aerului şi comunicare/informare privind calitatea aerului, în cadrul dezvoltării relaţiilor de colaborare transfrontalieră România – Ucraina. Un obiectiv deosebit de important al Directivei 2008/50/CE transpusă prin Legea 104/2011 privind calitatea aerului înconjurător îl reprezintă obligativitatea de obţinere a informaţiei adecvate privind calitatea aerului înconjurător şi asigurarea că, această informaţie a fost pusă la dispoziţia publicului.

Activitatea principală a Consiliului Județean Maramureș în cadrul proiectului a fost elaborarea Planului de menținere a calității aerului (activitate obligatorie conform Legii 104/2011). Acesta a fost elaborat pe baza studiului preliminar elaborat de experți externi și a cuprins măsuri pentru păstrarea nivelului poluanţilor sub valorile-limită, respectiv sub valorile-ţintă şi pentru asigurarea celei mai bune calităţi a aerului înconjurător în condiţiile unei dezvoltări durabile.

Planul a definit şi stabilit obiectivele pentru calitatea aerului înconjurător menite să evite şi să prevină producerea unor evenimente dăunătoare şi să reducă efectele acestora asupra sănătăţii umane şi a mediului ca întreg.