Regions 4 Green Growth - Regiunile pentru o dezvoltare verde

05 Ianuarie 2015 859
Proiectul a fost finanţat prin programul INTERREG IVC fiind o iniţiativă a unor regiuni şi organisme europene ce şi-au definit obiective ambiţioase în domeniul energiei regenerabile.

Regiunile partenere şi-au propus să identifice instrumente de politici regionale, mecanisme şi abordări menite să îmbunătăţească accesul la finanţare şi să stimuleze investiţiile în domeniul energiei regenerabile.
Bugetul: 141.295 Euro

Perioada de implementare: 2012 - 2014

Proiectul "Regions 4 Green Growth - Regiunile pentru o dezvoltare verde" a consolidat rezultatele şi parteneriatul unui proiect INTERREG IVC: "MORE4NRG - Măsurarea progresului regiunilor în domeniul surselor regenerabile de energie şi eficienţei energetice", implementat cu succes în perioada 2008-2011. Proiectul şi-a propus să elaboreze o metodă eficientă de măsurare a progresului regiunilor în atingerea ţelurilor propuse în domeniul energiei, însă partenerii au observat pe parcursul implementării sale că există o mare dificultate în ceea ce priveşte investiţiile în energie regenerabilă.

Obiective specifice:
  • acumularea şi schimbul de bune practici privind instrumente de politici regionale, mecanisme şi diferite abordări ale regiunilor pentru promovarea accesului la finanţare în domeniul energiei regenerabile din alte regiuni UE şi diferite proiecte europene (de tipul Intelligent Energy Europe),
  • analizarea dificultăților întâmpinate de fiecare regiune în parte în procesul de atragere de finanţări pentru inițiative în domeniul energiei regenerabile,
  • dezvoltarea în comun a unor politici şi instrumente de politică regională pentru stimularea investițiilor în acest domeniu,
  • transferul unor bune practici şi instrumente funcționale precum DIO - Development and Invest Organization for Sustainable Energy - o organizaţie dedicată stimulării dezvoltării şi investiţiilor în domeniu de la liderul de parteneriat regiunea Flevoland (Olanda).

Partenerii:

Parteneriatul european a fost format din: Provincia Flevoland (NL, partener lider), regiunile Norrbotten şi Västernorrland (Suedia), Consiliul Județean Maramureş şi Agenţia de Energie Prahova (RO), regiunile Abruzzo şi Lazio (IT), Agenţia de Energie Valencia şi Institutul Tehnic pentru Energie (ES), Parcul Ştiinţific Patras din regiunea Western Greece (EL), Centrul pentru dezvoltare regenerabilă reprezentând regiunea Gabrovo (BG), provincia Noord-Brabant (NL), Adunarea Regiunilor Europei (ARE), Agenţia de Dezvoltare Regională Észak – Alföld (HU) şi Consiliul Judeţean Oldham reprezentând regiunea Greater Manchester (UK).

Proiectul şi-a propus să ofere instrumente funcţionale de intervenţie în domeniul eficientizării energetice şi atragerii de investiţii, aplicând o serie de metode inovative de lucru precum: 3 seminarii de instruire (Master Classes) organizate de 3 regiuni partenere menite să încurajeze colaborarea între sectorul public şi privat. Scopul acestor seminarii Master Class a fost ca regiunile partenere să îşi însuşească şi să experimenteze un instrument extrem de util în contextul economic actual: o organizaţie dedicată stimulării dezvoltării şi investiţiilor în domeniul energiei regenerabile (DIO - development and invest organization for sustainable energy).

O altă metodă inovativă de lucru din cadrul acestui proiect a fost evaluarea de tip peer review (evaluarea din partea unui coleg expert) pentru a releva dificultățile pe care le-a întâmpinat fiecare regiune parteneră în domeniul eficientizării energetice şi atragerii de investiţii, încercând să ofere regiunii gazdă o serie de soluţii, instrumente şi chiar bune practici din partea acestei echipe de experţi. Această evaluare a fost un proces de învăţare mutuală, experţii la rândul lor au acumulat cunoştinţe şi experiență în temele de investigare alese de regiunea gazdă.

În cadrul acestui proiect, au avut loc 13 astfel de evaluări, ce au debutat prin organizarea unui seminar unde s-a prezentat metodologia şi temele alese spre evaluare de către regiunea gazdă. Evaluarea a avut loc pe parcursul unei săptămâni, cu vizite pe teren, prezentări de bune practici din partea regiunii gazdă, interviuri ale echipei de experţi adresate factorilor direct vizaţi de acest domeniu. Evaluarea s-a încheiat în cadrul unui seminar dedicat prezentării concluziilor şi rezultatelor echipei de experţi; aceştia au avut responsabilitatea întocmirii unui Raport de Evaluare ce a stat la baza Planului de Acţiune în domeniul energiei regenerabile, pe care fiecare regiune parteneră l-a elaborat la finalul acestui proiect.