Sistem de Management Integrat al Deşeurilor în judeţul Maramureş

12 Februarie 2014 2082
Proiectul "Sistem de Management Integrat al Deşeurilor în judeţul Maramureş", implementat sub responsabilitatea Consiliului Judeţean Maramureş, constă în investiţii în sectorul de gestionare a deşeurilor solide. Scopul acestora este conformarea la obiectivele stabilite prin POS şi POIM, în concordanţă cu Directivele UE şi legislaţia României în vigoare şi, implicit, cu obligaţiile asumate prin Tratatul de Aderare.
Proiectul integrează toate elementele necesare separării, colectării, transportului, transferului, tratării, reciclării şi depozitării deşeurilor, pe următoarele componente:
  • Componenta 1 - Sistemul de colectare, transport și transfer
  • Componenta 2 – Sortare, tratare și depozitare
  • Componenta 3 - Închiderea depozitelor neconforme urbane existente
  • Componenta 4 - Conștientizare publică, Asistență tehnică și Supraveghere

Contractul de Finanţare, în valoare de 229.148.934 lei, a fost semnat în 10.02.2014 între Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice şi Consiliul Judeţean Maramureş.

În 28 aprilie 2017 s-a semnat „Fazarea Proiectului Sistem de Management Integrat al Deşeurilor în judeţul Maramureş”.

Aflat în implementare, proiectul are ca obiectiv principal îmbunătăţirea standardului de viaţă a întregii populaţii a judeţului Maramureş prin asigurarea unui serviciu adecvat de gestiune a deşeurilor asigurând:
  1. conformitatea cu legislaţia UE privind depozitarea deşeurilor biodegradabile;
  2. protejarea sănătatea populaţiei şi a mediului prin îmbunătăţirea colectării şi depozitării deşeurilor şi prin asigurarea închiderii şi ecologizării depozitelor existente şi prin construirea unui nou depozit ecologic, în conformitate cu standardele UE;
  3. optimizarea gestiunii integrate a deşeurilor şi îmbunătăţirea calităţii serviciilor;
  4. introducă şi dezvoltarea sistemului de colectare selectivă a deşeurilor, promovarea şi reciclarea deşeurilor din ambalaje şi biodegradabile în concordanţă cu reglementările naţionale şi ale UE şi reducerea cantităţii de deşeuri depozitate;

Rezultatele sistemului de management integrat al deșeurilor în județul Maramureș se concretizează în:
  • Centrul de Management Integrat al Deşeurilor, incluzând Depozitul ecologic, Staţie de sortare, Staţie de tratare mecano-biologică şi construcţii şi facilităţi anexe - Sârbi;
  • Staţie de Transfer, Staţie de Sortare şi Centru de Colectare Deşeuri Voluminoase - Sighetu Marmaţiei;
  • Staţie de Transfer - Moisei;
  • Staţie de Transfer, Centru de Colectare Deşeuri Voluminoase - Târgu Lăpuş;
  • Centre de Colectare Deşeuri Voluminoase - Şomcuta Mare, Vişeu de Sus, Baia Mare, Seini, Târgu Lăpuș, Sighetu Marmației, Borşa;
  • Închiderea a 6 depozite urbane neconforme;
  • Furnizarea echipamentelor şi bunurilor necesare prevăzute prin proiect (maşini, utilaje, recipienţi pentru colectare şi compostare individuală).