Apel pentru depunere candidaturi – evaluatori în cadrul a Programului de Cooperare Transfrontalieră ENI Ungaria-Slovacia-România-Ucraina 2014-2020

19 Decembrie 2017
Autoritate Comună de Management a Programului de Cooperare Transfrontalieră ENI Ungaria-Slovacia-România-Ucraina 2014-2020, a lansat un apel pentru identificarea de evaluatori, profesioniști calificați și cu experiență în domeniu care să completeze grupul deja existent al evaluatorilor la nivel de program. Baza de date, grupul de evaluatori care se va forma va fi activ pentru perioada 2017-2020 și poate fi actualizat prin noi membri, după caz.

Scopul acestui apel este de a invita persoanele interesate, care dețin experiență și cunoștințe în domenii precum cooperarea transfrontalieră, dezvoltarea regională, politicile sectoriale care sunt incluse în Program, și care cunosc specificitățile regiunii de graniță Ungaria-Slovacia-România-Ucraina, să îți depună candidaturile și să intre în grupul de experți format.

Evaluatorii care vor face parte din acest grup vor oferi asistență și vor fi implicați în procesul de evaluare al aplicațiilor primite în cadrul primului și celui de-al doilea apel de proiecte din cadrul programului și ulterior pregătirea etapei de contractare pentru proiectele care vor fi finanțate.

În grupul de evaluatori vor fi selectați candidații care îndeplinesc cerințele și criteriile de selecție stabilite. Doar evaluatorii membri ai grupului pot fi ulterior selectați pentru etapa de evaluare a cererilor de finanțare depuse. Pentru a fi eligibile candidații trebuie să întrunească criteriile enunțate în termenii de referință („terms of reference”) anexate. Candidaturile se pot depune până pe data de 15 ianuarie 2018.

Detalii suplimentare referitoare la această procedură de selecție a evaluatorilor, cerințele impuse, sarcinile efective ale postului ș.a. sunt disponibile la următorul link: https://huskroua-cbc.eu/news/programme-news/assessors-in-charge-of-project-evaluation-invited-to-apply